Skip to content

543 Elder Avenue

Phillipsburg, NJ 08865

Built 1947

Last Sale Price
$180,000
Last Sale Date
Jan 24, 2012

Property Information

Block609
Lot6
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityPhillipsburg Town
Tax Map Page06

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
ZoningR-50
Sq Footage1,456
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$40,500
26%
Improvement Value:$113,600
74%
Total Assessment$154,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,004+8.3%
2024$6,466+3.0%
2023$6,276+0.8%
2022$6,229+0.7%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$180,000
DeedBook 2409, Page 152

Property Sale

SaleMulti
$255,000
DeedBook 2024, Page 284

Property Sale

SaleMulti
$129,500
DeedBook 1768, Page 163

Property Built

Built

Year Built: 1947