Skip to content

542 Elder AvenuePhillipsburg, NJ 08865

Built 1976

Last Sale Price
$183,000
Last Sale Date
Jan 27, 2022

Property Information

Block612
Lot10
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityPhillipsburg Town
Tax Map Page06

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR-50
Sq Footage1,120
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$43,000
28%
Improvement Value:$108,300
72%
Total Assessment$151,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,877+8.3%
2024$6,349+3.0%
2023$6,162+0.8%
2022$6,116+0.7%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$183,000
Sq Ft1,120DeedBook 3237, Page 274Recorded2/7/2022

Property Built

Built

Year Built: 1976