Skip to content

181 Morris Street

Phillipsburg, NJ 08865

Built 1890

Last Sale Price
$119,000
Last Sale Date
Apr 18, 2008

Property Information

Block802
Lot13
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityPhillipsburg Town
Tax Map Page08

Building Details

Building Class33
Description2SF
Dwellings1
ZoningR-50
Sq Footage1,208
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$22,900
28%
Improvement Value:$58,000
72%
Total Assessment$80,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,677+8.3%
2024$3,395+3.0%
2023$3,295+0.8%
2022$3,270+0.7%
Property History

Property Sale

Sale
$119,000
DeedBook 2205, Page 23

Property Sale

Sale
$42,972
DeedBook 2158, Page 152

Property Sale

Sale
$44,200
DeedBook 955, Page 181

Property Built

Built

Year Built: 1890