Skip to content

138 Bullman Street

Phillipsburg, NJ 08865

Built 1920

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 24, 2021

Property Information

Block807
Lot11
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityPhillipsburg Town
Tax Map Page08

Building Details

Building Class45
Description2SFG2
Dwellings2
ZoningR-50
Sq Footage1,638
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$23,600
20%
Improvement Value:$93,100
80%
Total Assessment$116,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,304+8.3%
2024$4,897+3.0%
2023$4,753+0.8%
2022$4,717+0.7%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$115,000
Sq Ft1,638DeedBook 3156, Page 69Recorded4/30/2021

Property Sale

Sale
$133,000
DeedBook 1918, Page 204

Property Sale

Sale
$92,000
DeedBook 1741, Page 5

Property Sale

Sale
$112,000
DeedBook 1103, Page 124

Property Built

Built

Year Built: 1920