Skip to content

12 Union Square Rear

Phillipsburg, NJ 08865

Commercial

Last Sale Price
$175,000
Last Sale Date
Nov 1, 2013

Property Information

Block902
Lot4
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityPhillipsburg Town
Tax Map Page09

Building Details

Building Class---
Description1SCB
Dwellings1
ZoningRA-5
Sq Footage---
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$45,500
26%
Improvement Value:$129,400
74%
Total Assessment$174,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,949+8.3%
2024$7,339+3.0%
2023$7,124+0.8%
2022$7,069+0.7%
Property History

Property Sale

Sale
$175,000

From:

To:

DeedBook 2521, Page 347Recorded11/14/2013

Property Sale

Sale
$60,000
DeedBook 1348, Page 230