Skip to content

23 Bullman Street

Phillipsburg, NJ 08865

Built 1900

Last Sale Price
$184,900
Last Sale Date
May 13, 2005

Property Information

Block906
Lot7
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityPhillipsburg Town
Tax Map Page09

Building Details

Building Class45
Description2SF
Dwellings2
ZoningR-50
Sq Footage1,648
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$21,600
17%
Improvement Value:$103,500
83%
Total Assessment$125,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,686+8.3%
2024$5,249+3.0%
2023$5,095+0.8%
2022$5,057+0.7%
Property History

Property Sale

Sale
$184,900
DeedBook 2002, Page 26

Property Sale

Sale
$92,500
DeedBook 1810, Page 192

Property Sale

Sale
$110,000
DeedBook 1054, Page 117

Property Built

Built

Year Built: 1900