Skip to content

111 Washington Street

Phillipsburg, NJ 08865

Built 1920

Last Sale Price
$37,500
Last Sale Date
May 29, 1996

Property Information

Block907
Lot8
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityPhillipsburg Town
Tax Map Page09

Building Details

Building Class16
Description2SFG2
Dwellings1
ZoningR-50
Sq Footage1,056
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$23,100
30%
Improvement Value:$54,000
70%
Total Assessment$77,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,504+8.3%
2024$3,235+3.0%
2023$3,140+0.8%
2022$3,116+0.7%
Property History

Property Sale

Sale
$37,500
DeedBook 1480, Page 125

Property Sale

Sale
$64,000
DeedBook 1142, Page 294

Property Built

Built

Year Built: 1920