Skip to content

9 Randall Street

Phillipsburg, NJ 08865

Built 1900

Last Sale Date
Feb 21, 2023

Property Information

Block910
Lot3
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityPhillipsburg Town
Tax Map Page09

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
ZoningR-50
Sq Footage1,197
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$18,600
24%
Improvement Value:$58,600
76%
Total Assessment$77,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,509+8.3%
2024$3,239+3.0%
2023$3,144+16.6%
2022$2,696+0.7%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$13,877

From:

To:

Sq Ft1,197DeedBook 2847, Page 296Recorded4/5/2018

Property Built

Built

Year Built: 1900