Search
Foreclosures
Tools
Property History
No events match the selected filters.
86 South Main Street
Phillipsburg, NJ 08865
Commercial
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 20, 1992
Property Information
Block917
Lot8
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityPhillipsburg Town
Tax Map Page09
Building Details
Building Class---
Description---
Dwellings1
ZoningB-3
Sq Footage---
Acreage0.15
Owner Mailing
Street
City / State / ZIP
Assessment
Land Value:$46,600
79%
Improvement Value:$12,500
21%
Total Assessment$59,100
Tax History
| Year | Property taxes | Change |
|---|---|---|
| 2025 | $2,686 | +8.3% |
| 2024 | $2,480 | +3.0% |
| 2023 | $2,407 | +0.8% |
| 2022 | $2,389 | +0.7% |
Property History
No events match the selected filters.