Skip to content

69 Brainard Street

Phillipsburg, NJ 08865

Built 1900

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 22, 2004

Property Information

Block923
Lot5
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityPhillipsburg Town
Tax Map Page09

Building Details

Building Class33
Description2SF
Dwellings1
ZoningR-50
Sq Footage---
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$19,000
33%
Improvement Value:$39,000
67%
Total Assessment$58,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,636+8.3%
2024$2,434+3.0%
2023$2,362+0.8%
2022$2,344+0.7%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$41,000
DeedBook 935, Page 217

Property Built

Built

Year Built: 1900