Skip to content

119 Route 639

Bloomsbury, NJ 08804

Built 1885

Last Sale Price
$143,800
Last Sale Date
Jul 14, 2000

Property Information

Block106
Lot5
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityPohatcong Twp
Tax Map Page14

Building Details

Building Class17
Description2S-F
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage2,248
Acreage1.82

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$88,200
40%
Improvement Value:$134,400
60%
Total Assessment$222,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,701+1.4%
2024$9,567+5.8%
2023$9,045+3.2%
2022$8,764+1.8%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$143,800
DeedBook 1696, Page 250

Property Sale

Sale
$108,500
DeedBook 1543, Page 88

Property Sale

Sale
$145,000
DeedBook 1385, Page 27

Property Built

Built

Year Built: 1885