Skip to content

75 Route 519

Phillipsburg, NJ 08865

Built 1961

Last Sale Date
Dec 5, 1996

Property Information

Block109
Lot15
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityPohatcong Twp
Tax Map Page18

Building Details

Building Class17
Description1S-F;2GAR
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage1,683
Acreage1.75

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$61,300
29%
Improvement Value:$150,000
71%
Total Assessment$211,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,958+1.4%
2024$8,832+5.2%
2023$8,394+3.3%
2022$8,126+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 1497, Page 265

Property Built

Built

Year Built: 1961