Skip to content

595 Route 627

Bloomsbury, NJ 08804

Commercial

Last Sale Price
$74,250
Last Sale Date
Nov 17, 2014

Property Information

Block109
Lot44
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityPohatcong Twp
Tax Map Page18

Building Details

Building Class10.5
Description1S-F
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage---
Acreage0.91

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$68,200
44%
Improvement Value:$86,800
56%
Total Assessment$155,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,755+1.4%
2024$6,662+5.1%
2023$6,341+3.2%
2022$6,144+1.8%
Property History

Property Sale

Sale
$74,250

From:

To:

DeedBook 2586, Page 278Recorded12/10/2014

Property Sale

Sale
$140,000
DeedBook 2183, Page 100