Skip to content

573 Route 627

Bloomsbury, NJ 08804

Built 1976

Last Sale Price
$144,900
Last Sale Date
Jan 23, 2012

Property Information

Block109
Lot54
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityPohatcong Twp
Tax Map Page18

Building Details

Building Class16
Description1S-F
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage1,040
Acreage0.75

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$75,000
52%
Improvement Value:$69,400
48%
Total Assessment$144,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,293+1.4%
2024$6,206+5.1%
2023$5,907+3.2%
2022$5,724+1.8%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$144,900
DeedBook 2419, Page 268

Property Built

Built

Year Built: 1976