Skip to content

427 Victory Ave

Phillipsburg, NJ 08865

Built 1967

Last Sale Price
$199,000
Last Sale Date
Jun 25, 2015

Property Information

Block11.02
Lot10
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityPohatcong Twp
Tax Map Page2.02

Building Details

Building Class16
Description1SF-R-1BG
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage1,232
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$60,800
38%
Improvement Value:$100,000
62%
Total Assessment$160,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,758+1.5%
2024$6,661+5.3%
2023$6,328+3.3%
2022$6,124+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$199,000

From:

To:

Sq Ft1,232DeedBook 2639, Page 332Recorded9/25/2015

Property Sale

Sale
$225,000
DeedBook 1981, Page 213

Property Built

Built

Year Built: 1967