Skip to content

417 Victory Ave

Phillipsburg, NJ 08865

Built 1980

Last Sale Price
$113,500
Last Sale Date
Jul 30, 1987

Property Information

Block11.02
Lot12
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityPohatcong Twp
Tax Map Page2.02

Building Details

Building Class17
Description1S-F-R
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage1,052
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$60,800
38%
Improvement Value:$98,500
62%
Total Assessment$159,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,942+1.4%
2024$6,847+5.1%
2023$6,517+3.2%
2022$6,315+1.8%
Property History

Property Sale

Sale
$113,500
DeedBook 1047, Page 93

Property Built

Built

Year Built: 1980