Skip to content

199 Route 627

Phillipsburg, NJ 08865

Built 1900

Last Sale Price
$73,000
Last Sale Date
May 10, 1999

Property Information

Block110
Lot28
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityPohatcong Twp
Tax Map Page23.A

Building Details

Building Class17
Description1S-F
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage1,743
Acreage0.95

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$79,000
41%
Improvement Value:$111,400
59%
Total Assessment$190,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,298+1.4%
2024$8,183+5.1%
2023$7,789+3.2%
2022$7,547+1.8%
Property History

Property Sale

Sale
$73,000
DeedBook 1628, Page 127

Property Built

Built

Year Built: 1900