Skip to content

179 Route 627

Phillipsburg, NJ 08865

Built 1787

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 11, 1997

Property Information

Block110
Lot34
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityPohatcong Twp
Tax Map Page23.1

Building Details

Building Class17
Description2S-F
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage1,960
Acreage0.4

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$61,200
31%
Improvement Value:$136,300
69%
Total Assessment$197,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,607+1.4%
2024$8,489+5.1%
2023$8,080+3.2%
2022$7,829+1.8%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$60,000
DeedBook 1207, Page 88

Property Built

Built

Year Built: 1787