Skip to content

173 Route 627

Phillipsburg, NJ 08865

Built 1830

Last Sale Price
$305,000
Last Sale Date
Nov 10, 2022

Property Information

Block110
Lot35
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityPohatcong Twp
Tax Map Page23.1

Building Details

Building Class18
Description2SST
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage1,680
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$64,400
32%
Improvement Value:$137,900
68%
Total Assessment$202,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,816+1.4%
2024$8,695+5.1%
2023$8,276+3.2%
2022$8,019+1.8%
Property History

Property Sale

Sale
$305,000
Sq Ft1,680DeedBook 3312, Page 210Recorded11/29/2022

Property Sale

Sale
$142,000
DeedBook 1504, Page 68

Property Sale

Sale
$135,000
DeedBook 1051, Page 188

Property Built

Built

Year Built: 1830