Skip to content

157 Route 627

Milford, NJ 08848

Built 1850

Last Sale Price
$134,900
Last Sale Date
Dec 30, 1986

Property Information

Block110
Lot40
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityPohatcong Twp
Tax Map Page23.1

Building Details

Building Class17
Description2S-F
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage1,926
Acreage0.69

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$73,800
42%
Improvement Value:$102,600
58%
Total Assessment$176,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,688+1.4%
2024$7,582+5.1%
2023$7,217+3.2%
2022$6,993+1.8%
Property History

Property Sale

Sale
$134,900
DeedBook 1015, Page 41

Property Built

Built

Year Built: 1850