Skip to content

105 Mountain Road

Phillipsburg, NJ 08865

Built 1800
Farm (Regular)

Last Sale Price
$425,000
Last Sale Date
Jun 21, 2011

Property Information

Block111
Lot14
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityPohatcong Twp
Tax Map Page23

Building Details

Building Class18
Description2S-F
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage1,876
Acreage1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$80,000
31%
Improvement Value:$178,000
69%
Total Assessment$258,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,244+1.4%
2024$11,089+5.1%
2023$10,555+3.2%
2022$10,227+1.8%
Property History

Property Sale

Sale
$425,000
DeedBook 2377, Page 343

Property Sale

Sale
$508,000
DeedBook 2073, Page 129

Property Sale

Sale
$225,000
DeedBook 1599, Page 165

Property Built

Built

Year Built: 1800