Skip to content

217 Mountain Road

Phillipsburg, NJ 08865

Built 1887
Farm (Regular)

Last Sale Price
$385,000
Last Sale Date
Oct 14, 2005

Property Information

Block111
Lot9
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityPohatcong Twp
Tax Map Page21

Building Details

Building Class17
Description2S-F
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage2,116
Acreage1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$80,000
34%
Improvement Value:$155,200
66%
Total Assessment$235,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,250+1.4%
2024$10,109+5.1%
2023$9,622+3.2%
2022$9,323+1.8%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$385,000
DeedBook 2038, Page 197

Property Built

Built

Year Built: 1887