Skip to content

Mountain Road

Phillipsburg, NJ 08865

Built 1917
Farm (Regular)

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 4, 2024

Property Information

Block113
Lot5
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityPohatcong Twp
Tax Map Page26

Building Details

Building Class17
Description2S-F
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage4,184
Acreage1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$96,000
29%
Improvement Value:$231,300
71%
Total Assessment$327,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,264+1.4%
2024$14,067+5.1%
2023$13,390+3.2%
2022$12,974+1.8%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1917