Skip to content

319 Liberty Blvd

Phillipsburg, NJ 08865

Built 1955

Last Sale Price
$240,900
Last Sale Date
May 17, 2010

Property Information

Block15.02
Lot9
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityPohatcong Twp
Tax Map Page2.02

Building Details

Building Class16
Description1.5SF;2GAR
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage1,421
Acreage0.29

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$63,800
31%
Improvement Value:$142,100
69%
Total Assessment$205,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,973+1.4%
2024$8,850+5.1%
2023$8,423+3.2%
2022$8,162+1.8%
Property History

Property Sale

Sale
$240,900
DeedBook 2316, Page 98

Property Sale

Sale
$80,000
DeedBook 2198, Page 20

Property Built

Built

Year Built: 1955