Skip to content

221 Liberty Blvd

Phillipsburg, NJ 08865

Built 1950

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 24, 2000

Property Information

Block20.02
Lot7
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityPohatcong Twp
Tax Map Page2.02

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage1,690
Acreage0.29

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$63,800
36%
Improvement Value:$115,900
64%
Total Assessment$179,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,831+1.4%
2024$7,724+5.1%
2023$7,352+3.2%
2022$7,123+1.8%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1950