Skip to content

141 Liberty Blvd

Phillipsburg, NJ 08865

Built 1952

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 3, 2020

Property Information

Block23.02
Lot7
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityPohatcong Twp
Tax Map Page2.01

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage1,176
Acreage0.29

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$63,800
46%
Improvement Value:$73,900
54%
Total Assessment$137,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,001+1.4%
2024$5,918+5.1%
2023$5,633+3.2%
2022$5,458+1.8%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$178,000

From:

To:

Sq Ft1,176DeedBook 2753, Page 56Recorded4/7/2017

Property Sale

Sale
$185,000
DeedBook 2157, Page 345

Property Built

Built

Year Built: 1952