Skip to content

1508 Chestnut St

Phillipsburg, NJ 08865

Built 1951

Last Sale Price
$250,000
Last Sale Date
Mar 30, 2022

Property Information

Block29.01
Lot2
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityPohatcong Twp
Tax Map Page2.01

Building Details

Building Class16
Description1.5S-F
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage1,215
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$62,400
38%
Improvement Value:$100,600
62%
Total Assessment$163,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,104+1.4%
2024$7,006+5.1%
2023$6,668+3.2%
2022$6,461+1.8%
Property History

Property Sale

Sale
$250,000
Sq Ft1,215DeedBook 3254, Page 45Recorded4/11/2022

Property Sale

Sale
$217,000
Sq Ft1,215DeedBook 3152, Page 201Recorded4/16/2021

Property Sale

Sale
$172,500

From:

To:

Sq Ft1,215DeedBook 2865, Page 147Recorded6/7/2018

Property Sale

SaleMulti
$195,000
DeedBook 2352, Page 187

Property Sale

SaleMulti
$175,000
DeedBook 2138, Page 161

Property Sale

SaleMulti
$80,000
DeedBook 1759, Page 110

Property Built

Built

Year Built: 1951