Skip to content

1519 Center St

Phillipsburg, NJ 08865

Built 1999

Last Sale Price
$340,000
Last Sale Date
Jun 10, 2024

Property Information

Block29.02
Lot7
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityPohatcong Twp
Tax Map Page2.01

Building Details

Building Class16
Description1S-F
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage1,198
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$60,800
38%
Improvement Value:$100,400
62%
Total Assessment$161,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,025+1.4%
2024$6,928+5.1%
2023$6,595+3.2%
2022$6,390+1.8%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$340,000
Sq Ft1,198DeedBook 3441, Page 109Recorded8/2/2024

Property Sale

Sale
$123,000
DeedBook 1615, Page 115

Property Built

Built

Year Built: 1999