Skip to content

220 Hunt Ave

Phillipsburg, NJ 08865

Built 1968

Last Sale Price
$425,000
Last Sale Date
Oct 1, 2024

Property Information

Block31
Lot1
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityPohatcong Twp
Tax Map Page2.01

Building Details

Building Class17
Description2SF-2
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage2,086
Acreage0.36

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$65,200
35%
Improvement Value:$119,500
65%
Total Assessment$184,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,049+1.4%
2024$7,938+5.1%
2023$7,556+3.2%
2022$7,322+1.8%
Property History

Property Sale

Sale
$425,000
Sq Ft2,086DeedBook 3457, Page 1Recorded10/15/2024

Property Built

Built

Year Built: 1968