Skip to content

403 Shimer Blvd

Phillipsburg, NJ 08865

Built 1907

Last Sale Price
$82,000
Last Sale Date
Jul 27, 1995

Property Information

Block33
Lot2
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityPohatcong Twp
Tax Map Page2.01

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage1,865
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$62,400
42%
Improvement Value:$86,100
58%
Total Assessment$148,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,472+1.4%
2024$6,383+5.1%
2023$6,075+3.2%
2022$5,887+1.8%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$82,000
DeedBook 1432, Page 201

Property Sale

Sale
$60,000
DeedBook 1233, Page 323

Property Built

Built

Year Built: 1907