Skip to content

292 Maple Ave

Phillipsburg, NJ 08865

Built 1991

Last Sale Price
$130,400
Last Sale Date
Jun 11, 1992

Property Information

Block37
Lot2.01
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityPohatcong Twp
Tax Map Page2.01

Building Details

Building Class16
Description1S-F;1GAR
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage1,384
Acreage0.35

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$52,000
32%
Improvement Value:$110,600
68%
Total Assessment$162,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,086+1.4%
2024$6,989+5.1%
2023$6,652+3.2%
2022$6,445+1.8%
Property History

Property Sale

Sale
$130,400
DeedBook 1272, Page 296

Property Built

Built

Year Built: 1991

Property Sale

Sale
$49,900
DeedBook 1062, Page 30