Skip to content

418 Maple Ave

Phillipsburg, NJ 08865

Built 1900

Last Sale Price
$183,000
Last Sale Date
Mar 21, 2008

Property Information

Block38
Lot13
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityPohatcong Twp
Tax Map Page2.03

Building Details

Building Class17
Description2S-F
Dwellings2
ZoningR-4
Sq Footage1,560
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$54,500
78%
Improvement Value:$15,000
22%
Total Assessment$69,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,029-50.4%
2024$6,112+5.1%
2023$5,817+3.2%
2022$5,637+1.8%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$183,000
DeedBook 2201, Page 183

Property Sale

Sale
$45,000
DeedBook 995, Page 326

Property Built

Built

Year Built: 1900