Skip to content

463 Maple Ave

Phillipsburg, NJ 08865

Built 1900

Last Sale Price
$110,000
Last Sale Date
Sep 18, 2017

Property Information

Block39.01
Lot2
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityPohatcong Twp
Tax Map Page2.03

Building Details

Building Class17
Description2S-F
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage1,855
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$54,700
38%
Improvement Value:$91,100
62%
Total Assessment$145,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,354+1.4%
2024$6,266+5.1%
2023$5,965+3.2%
2022$5,780+1.8%
Property History

Property Sale

Sale
$110,000

From:

To:

Sq Ft1,855DeedBook 2797, Page 222Recorded9/27/2017

Property Built

Built

Year Built: 1900