Skip to content

1432 So Main St

Phillipsburg, NJ 08865

Built 1973

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 5, 2006

Property Information

Block39.01
Lot21
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityPohatcong Twp
Tax Map Page2.03

Building Details

Building Class16
Description1S-F
Dwellings1
ZoningB-1
Sq Footage1,120
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$33,200
25%
Improvement Value:$102,100
75%
Total Assessment$135,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,896+1.4%
2024$5,815+5.1%
2023$5,535+3.2%
2022$5,363+1.8%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$45,000
DeedBook 1580, Page 38

Property Built

Built

Year Built: 1973