Skip to content

1506 So Main St

Phillipsburg, NJ 08865

Built 1880

Last Sale Price
$270,000
Last Sale Date
Nov 1, 2023

Property Information

Block40.01
Lot1
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityPohatcong Twp
Tax Map Page2.03

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningB-1
Sq Footage1,706
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$33,600
28%
Improvement Value:$86,400
72%
Total Assessment$120,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,230+1.4%
2024$5,158+5.1%
2023$4,909+3.2%
2022$4,757+1.8%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$270,000
Sq Ft1,706DeedBook 3387, Page 30Recorded11/13/2023

Property Sale

SaleMulti
$3,505,000

From:

To:

Sq Ft1,706DeedBook 2725, Page 155Recorded11/23/2016

Property Built

Built

Year Built: 1880