Skip to content

438 New Brunswick Ave

Phillipsburg, NJ 08865

Built 1840

Last Sale Date
May 10, 1976

Property Information

Block40.01
Lot16
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityPohatcong Twp
Tax Map Page2.03

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage---
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$36,800
20%
Improvement Value:$150,700
80%
Total Assessment$187,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,921+1.4%
2024$7,809+5.2%
2023$7,421+3.3%
2022$7,183+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 591, Page 217

Property Built

Built

Year Built: 1840