Skip to content

510 New Brunswick Ave

Phillipsburg, NJ 08865

Built 1900

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 5, 2009

Property Information

Block41.01
Lot2
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityPohatcong Twp
Tax Map Page2.03

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
ZoningB-1
Sq Footage1,335
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$26,100
36%
Improvement Value:$47,400
64%
Total Assessment$73,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,203+1.4%
2024$3,159+5.1%
2023$3,007+3.2%
2022$2,914+1.8%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1900