Skip to content

520 Pa Ave

Phillipsburg, NJ 08865

Built 1952

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 29, 2000

Property Information

Block43
Lot6
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityPohatcong Twp
Tax Map Page3.02

Building Details

Building Class16
Description1S-F
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage1,344
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$68,200
41%
Improvement Value:$97,400
59%
Total Assessment$165,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,217+1.4%
2024$7,117+5.1%
2023$6,775+3.2%
2022$6,564+1.8%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1952