Skip to content

699 New Brunswick Ave

Phillipsburg, NJ 08865

Built 1950

Last Sale Price
$115,750
Last Sale Date
Jan 21, 2000

Property Information

Block44
Lot4
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityPohatcong Twp
Tax Map Page3.01

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningB-1
Sq Footage1,308
Acreage0.3

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$36,000
31%
Improvement Value:$79,000
69%
Total Assessment$115,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,012+1.4%
2024$4,943+5.1%
2023$4,705+3.2%
2022$4,559+1.8%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$115,750
DeedBook 1669, Page 25

Property Sale

Sale
$62,000
DeedBook 875, Page 175

Property Built

Built

Year Built: 1950