Skip to content

100 St James Ave

Phillipsburg, NJ 08865

Built 1955

Last Sale Price
$107,000
Last Sale Date
Sep 24, 1999

Property Information

Block46
Lot3
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityPohatcong Twp
Tax Map Page3.01

Building Details

Building Class16
Description1S-F;1GAR
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage1,240
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$56,000
39%
Improvement Value:$87,700
61%
Total Assessment$143,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,262+1.4%
2024$6,176+5.1%
2023$5,879+3.2%
2022$5,696+1.8%
Property History

Property Sale

Sale
$107,000
DeedBook 1649, Page 163

Property Sale

Sale
$105,000
DeedBook 1273, Page 156

Property Built

Built

Year Built: 1955