Skip to content

209 Pa Ave

Phillipsburg, NJ 08865

Built 1930

Last Sale Date
Jun 20, 2013

Property Information

Block47
Lot6
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityPohatcong Twp
Tax Map Page3.01

Building Details

Building Class17
Description2S-F
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage1,496
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$67,800
43%
Improvement Value:$91,700
57%
Total Assessment$159,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,951+1.4%
2024$6,855+9.2%
2023$6,275+3.3%
2022$6,073+1.9%
Property History

Property Sale

Sale

From:

To:

Sq Ft1,496DeedBook 2502, Page 237Recorded8/5/2013

Property Sale

Sale
$140,000
DeedBook 1089, Page 123

Property Built

Built

Year Built: 1930