Skip to content

319 New Jersey Ave

Phillipsburg, NJ 08865

Built 1950

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 15, 2023

Property Information

Block50
Lot7
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityPohatcong Twp
Tax Map Page3.01

Building Details

Building Class17
Description2S-F;2GAR
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage1,658
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$68,400
31%
Improvement Value:$148,800
69%
Total Assessment$217,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,966+1.5%
2024$8,835+5.4%
2023$8,386+3.4%
2022$8,110+1.9%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$299,900
DeedBook 2010, Page 305

Property Sale

Sale
$125,000
DeedBook 1239, Page 273

Property Built

Built

Year Built: 1950