Skip to content

309 Passaic St

Phillipsburg, NJ 08865

Built 1953

Last Sale Price
$272,000
Last Sale Date
Oct 6, 2023

Property Information

Block54
Lot7
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityPohatcong Twp
Tax Map Page3.01

Building Details

Building Class17
Description1.5S-F;1GAR
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage1,471
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$67,000
44%
Improvement Value:$87,000
56%
Total Assessment$154,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,711+1.4%
2024$6,619+5.1%
2023$6,300+3.2%
2022$6,105+1.8%
Property History

Property Sale

Sale
$272,000
Sq Ft1,471DeedBook 3400, Page 50Recorded1/11/2024

Property Sale

Sale
$107,500
DeedBook 1438, Page 34

Property Sale

Sale
$110,000
DeedBook 1293, Page 270

Property Sale

Sale
$130,000
DeedBook 1143, Page 61

Property Sale

Sale
$51,500
DeedBook 789, Page 348

Property Built

Built

Year Built: 1953