Skip to content

422 Pershing Ave

Phillipsburg, NJ 08865

Built 1955

Last Sale Price
$189,900
Last Sale Date
Sep 25, 2003

Property Information

Block56
Lot8
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityPohatcong Twp
Tax Map Page3.02

Building Details

Building Class16
Description1S-F
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage1,040
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$68,400
46%
Improvement Value:$81,900
54%
Total Assessment$150,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,550+1.4%
2024$6,460+5.1%
2023$6,149+3.2%
2022$5,958+1.8%
Property History

Property Sale

Sale
$189,900
DeedBook 1888, Page 273

Property Sale

Sale
$85,000
DeedBook 1576, Page 219

Property Built

Built

Year Built: 1955