Skip to content

602 Barbara Ave

Phillipsburg, NJ 08865

Built 1958

Last Sale Price
$200,000
Last Sale Date
Jul 6, 2015

Property Information

Block58
Lot2
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityPohatcong Twp
Tax Map Page3.02

Building Details

Building Class16
Description1SB
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage1,395
Acreage0.25

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$65,400
39%
Improvement Value:$102,300
61%
Total Assessment$167,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,308+1.4%
2024$7,208+5.1%
2023$6,861+3.2%
2022$6,648+1.8%
Property History

Property Sale

Sale
$200,000

From:

To:

Sq Ft1,395DeedBook 2624, Page 55Recorded7/15/2015

Property Built

Built

Year Built: 1958