Skip to content

411 Pershing Ave

Phillipsburg, NJ 08865

Built 1957

Last Sale Price
$139,500
Last Sale Date
May 14, 2013

Property Information

Block59
Lot5
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityPohatcong Twp
Tax Map Page3.01

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage1,161
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$68,400
49%
Improvement Value:$71,400
51%
Total Assessment$139,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,092+1.4%
2024$6,009+5.1%
2023$5,719+3.2%
2022$5,542+1.8%
Property History

Property Sale

Sale
$139,500
DeedBook 2491, Page 98

Property Sale

Sale
$107,000
DeedBook 1336, Page 269

Property Sale

Sale
$105,000
DeedBook 1044, Page 267

Property Built

Built

Year Built: 1957