Skip to content

1202 Route 22

Phillipsburg, NJ 08865

Commercial

Last Sale Price
$840,000
Last Sale Date
Aug 1, 2023

Property Information

Block5
Lot1
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityPohatcong Twp
Tax Map Page2.02

Building Details

Building Class10
Description1S-F
Dwellings1
ZoningB-2
Sq Footage---
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$115,000
39%
Improvement Value:$181,500
61%
Total Assessment$296,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,921+1.4%
2024$12,744+5.1%
2023$12,130+3.2%
2022$11,753+1.8%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$840,000
DeedBook 3366, Page 22Recorded8/7/2023

Property Sale

Sale
$435,000
DeedBook 3035, Page 210Recorded2/6/2020

Property Sale

Sale
$306,500
DeedBook 2184, Page 43

Property Sale

Sale
$255,350
DeedBook 814, Page 342