Skip to content

201 Pershing Ave

Phillipsburg, NJ 08865

Built 1947

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 5, 1999

Property Information

Block61
Lot12
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityPohatcong Twp
Tax Map Page3.01

Building Details

Building Class17
Description2S-F;2GAR
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage2,988
Acreage0.29

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$69,800
26%
Improvement Value:$198,500
74%
Total Assessment$268,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,693+1.4%
2024$11,532+5.1%
2023$10,976+3.2%
2022$10,635+1.8%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1947