Skip to content

318 Ohio Ave

Phillipsburg, NJ 08865

Built 1959

Last Sale Price
$375,000
Last Sale Date
Jul 18, 2023

Property Information

Block65
Lot5
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityPohatcong Twp
Tax Map Page3.01

Building Details

Building Class17
Description2S-F;2GAR
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage1,688
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$68,400
34%
Improvement Value:$134,700
66%
Total Assessment$203,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,851+1.4%
2024$8,729+5.1%
2023$8,309+3.2%
2022$8,051+1.8%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$375,000
Sq Ft1,688DeedBook 3363, Page 120Recorded7/26/2023

Property Sale

Sale
$215,000

From:

To:

Sq Ft1,688DeedBook 2509, Page 145Recorded9/9/2013

Property Sale

Sale
$239,000
DeedBook 2248, Page 196

Property Built

Built

Year Built: 1959