Skip to content

410 Indiana Ave

Phillipsburg, NJ 08865

Built 1952

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 6, 2020

Property Information

Block70
Lot5
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityPohatcong Twp
Tax Map Page3.02

Building Details

Building Class16
Description1S-F
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage1,835
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$69,600
36%
Improvement Value:$122,900
64%
Total Assessment$192,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,389+1.4%
2024$8,274+5.1%
2023$7,875+3.2%
2022$7,631+1.8%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$197,500

From:

To:

Sq Ft1,835DeedBook 2601, Page 8Recorded3/10/2015

Property Sale

Sale
$220,000
DeedBook 2256, Page 58

Property Built

Built

Year Built: 1952